APIA Cares: Stay Safe COVID-19
Learn More

Anchorage

Anchorage personnel is listed by department for your convenience.

Administration

Dimitri Philemonof – President / CEO

Trina Deuber – Administrative Operations Manager

Nancy Bonin – Human Resources Director

Jessica Borenin – Administrative Assistant IV

Mercedes Kashatok – Front Desk Receptionist/Secretary

 

IT Services

Fred Bauer – Chief Information Officer

Reggie Northcutt – Help Desk/Net Support Tech

 

Accounting

Mark Hamm – Chief Financial Officer

Hojin Park – Controller

Alan Green – Budget Reporting & Benefits Coordinator

Debbie Leneave – Travel Coordinator/AP TECHNICIAN

Liza Castillo– Payroll Accountant

Maria Stowe – Travel Coordinator

Rachel Carrick – Project Accountant

Connie Marshall– Accounts Payable Technician

 

Cultural Heritage

Millie Jackson – Cultural Heritage Director

Dr. Michael Livingston – Cultural Heritage Specialist

Dr. Moses Dirks – Unangam Tunuu Specialist

Darling Anderson – Cultural Heritage Coordinator

Nikkita Shellikoff– Unangam Tunuu Assistant

Darian LaTocha – Library Research Assistant

Helena Schmitz – Cultural Programs Assistant

Lavern Kochuten – Unangam Tunuu Administrative Assistant

 

Integrative Health Administrative Support

Tarrissa Christiansen – Executive Health Administrator

Laverna Johnston – HD Human Resources Administrator

Vacant – Compliance Administrator

 

Health – Primary Care Services

Jessica Mata Rukovishnikoff – Primary Care Services Regional Director

Annee Gruver  – Primary Care Services Program Assistant

Danelle Shellikoff – Integrated Registration & Scheduling Technician

 

Health – Community Health Services

Dr. Tara Ford – Community Health Services Regional Director

Luke Stowe – Community Health Services Executive Assistant

Julia Sargent – P/T Assistant Community Health Services Regional Administrator

Jaylene Hoelscher – Community Health Services Program Assistant III

Georgia Kashevarof – Community Health Services Program Assistant II

Stacy Kelley – Senior Project Administrator

 

Health – Community Health Services – Behavioral Health Services

Frank Nicholai, Registration & Scheduling Technician

Frank Beltran, Jr – Registration & Scheduling Technician

Dr. Seth Green – Behavioral Health Clinical Supervisor

Dr. Mark Holman – Licensed Clinical Psychologist

Dr. Janece Richard – Behavioral Health Clinician

Dr. Keri Boyd – Community Clinical Psychologist – Post Doc

Dr. Ali Marvin, Licensed Clinical Psychologist

Alice Palen – Behavioral Health Clinician

Cheri Johansen – IOP Behavioral Health Coordinator

Becks Jacob, Behavioral Health Clinician

Rosemarie Savage-Cook – Behavioral Health Aide-II

Jacy Hutchinson, Pre-Doctoral Intern

Kevin Halverson, Pre-Doctoral Intern

Abegail Millard – Post Doctoral Psychology Fellow

Douglas Finney, Registered Nurse/Case Manager

 

Health – Community Health Services – Wellness Programs

Sue Unger – Wellness Program Lead

Vacant – Health Promotion & Wellness Events Coordinator

Caroline Nevak – Tobacco Prevention Coordinator

Sarah Dushkin – Wellness Program Coordinator

Chrissy Roes – Wellness Media Specialist

Tracy Stewart – Traditional Food Program Coordinator

Robyn Burnside – VISTA Wellness Program Coordinator

 

Health – Community Health Services – Healthy Relationships

Jessie Kitamura – Healthy Relationships Coordinator/Advocate II

Reign Galovin – Wellness Project Coordinator

Vacant – Healthy Relationships Advocate I

 

Health – Community Health Services – Youth Programs

Amy Carlough– Youth Services Division Administrator/AHEC

Dustin Newman – Youth Services Coordinator

Jenna Larson – Youth Programs Coordinator

Olivia Bridges – VISTA Wellness Program

 

Health – Environmental Health

Karen Pletnikoff – Environmental and Safety Program Manager

Rachel Lekanoff – Environmental Health Services Coordinator

 

Health – Eldercare Services

Ashley Withrow – Elder Care Services Administrator

Max Lestenkof – Beneficiary Support Mentor

Vacant – Retired & Senior Volunteer Program Coordinator

Andrew Malavansky – Elder Transport Specialist

Sally Swetzof – Language & Cultural Mentor Specialist

Amanda Thomas – Elder Engagement Coordinator

Lorraine Thomas – Lead Elder Health Aide

Emma Haney, Food Security Advocate VISTA

 

Dept. of Family & Community Development

Vacant – Director, Dept. of Family & Community Development

Kimberly Oliveri Executive Assistant I

 

Dept. of Family & Community Development – Family Services

Amanda McAdoo – Family Services Coordinator

Stacy Gundersen – ICWA Case Worker

Rakenda Anderson – ICWA Program Assistant

 

Dept. of Family & Community Development – Tribal Child Support Program (TCSP)

Malinda Beiler – TCSP Coordinator

Teresa Komakhuk – TCSP Case Worker

 

Dept. of Family & Community Development – Village Public Safety Officer (VPSO) Program

Michael Nemeth – Village Public Safety Program Coordinator

 

Dept. of Family & Community Development – Self Governance

Margaret Galovin – Self-Governance Program Coordinator

 

Dept. of Family & Community Development – Employment, Training & Related Services (ETR)

Kimber Olson, MSW – ETR Division Coordinator

Jacob Timmons – Special Projects Coordinator

Jami Swazer – Youth Transition Coordinator

Freida McCord – Counselor

Diane Rain – ETR/TVR Technician

Cheyanne Smallwood – ETR Program Assistant

 

Dept. of Family & Community Development – Head Start

Beverly “Bonnie” Mierzejek– Head Start Division Coordinator

Rayette McGlashan – Education & Disabilities Coordinator

Caroline Wolkoff – Family Engagement Coordinator

Leilani Hamik – Regional Family & Support Services Advocate

Valeria Foster – Health & Nutrition Coordinator

Christine Northcutt – Head Start Program Assistant

 

 

Dept. of Family & Community Development – U.S. Dept. of Justice Grants

VACANT- Community Support Advocate

VACANT- Community Support Assistant